Image is not available
Slider

Table showing final overall calculated scores for entire week towards the overall trophy.

Ranking Boat Helm/Owner Class Sail No. Calculated Points New Helm
1 Fleury Cathy Burnie Solent Sunbeam Class V 41 11.8  
2 Finvara Douglas Peniston Classic Yacht 168 16.6 NH
3 Freddie Flintoff William Heritage Flying Fifteen Class GBR 3654 16.7 NH
4 Lightwood Michael O'Donnell & John Tremlett (R7) XOD Class X 64 17.2  
5 BOD 6 John Deacon Bembridge One Design Class BOD 6 19.0 NH
6 Ibex Paul Woodman XOD Class X 32 21.2  
7 Danny Roger Wickens Solent Sunbeam Class V 26 21.2  
8 Rosenn Bob Fisher & Barry Dunning Old Gaffer Class OS7 25.0  
9 Destroyer Magnus Wheatley Daring Class 32 27.5  
10 Decoy Richard Ottaway Daring Class 7 27.5  
11 Sioma Fenton Burgin 6mR Class K 17 28.6  
12 Chough David Hopkins Old Gaffer Class 1704 28.9  
13 Foxglove Alastair Ashford XOD Class X 174 29.1  
14 Responsive Anne-marie Coyle Nicholson 32 3674 L 30.0  
15 Leading Wind Hamish Calder XOD Class X 108 31.8  
16 Query Tim Hill Solent Sunbeam Class V 25 33.0  
17 Xcitation Roger Yeoman XOD Class X 50 33.1  
18 Valquaro Bobby Salmond Flying Fifteen Class 4027 33.3  
19 Lucrezia Adrian Jardine XOD Class X 140 35.8  
20 Fifty Fifty Andrew Millband Flying Fifteen Class GBR 3926 36.7 NH
21 Dolphin David Gower Daring Class 15 37.5  
22 Finesse Diana Christie Daring Class 6 37.5  
23 Astralita Michael Martell XOD Class X 91 38.4  
24 Jiminy Cricket Michael Harrison Contessa 26 GBR 1251 38.8 NH
25 Harmony Duncan O'Kelly Solent Sunbeam Class V 11 42.4  
26 Madeleine Kim Slater XOD Class X 58 46.4  
28 BOD 10 Hugh Doherty Bembridge One Design Class BOD 10 47.4  
27 BOD 8 James Row Bembridge One Design Class BOD 8 47.4  
29 Lone Star Stuart Jardine XOD Class X 119 47.7 NH
30 Beeleigh Charles Wallrock Old Gaffer Class OS 10 50.0 NH
31 BOD 1 Peter Summerhayes Bembridge One Design Class BOD 1 50.6  
32 Sepia David Pennison Old Gaffer Class 2768 52.0  
33 Doublet John Corby Daring Class 22 52.5  
34 Pippa Edward Fort OBE Classic Yacht FRA 68 53.3 NH
35 Audax Roger Marwood Daring Class 4 55.0 NH
36 Sea Urchin Richard Hargreaves Twister 1377 Y 55.5  
37 Red Coral Roy & Nick Froud & Ed Coates XOD Class X 57 55.6  
38 Swallow Simon Russell XOD Class X 166 57.0 NH
39 Mandamus Rod & Sue Moody Classic Yacht 50 58.2  
41 Gleam James Meaninjg XOD Class X 156 58.3  
40 Zephyr Jonathan Clark XOD Class X 73 58.3  
42 Misty Humphrey Van der Klugt Solent Sunbeam Class V 67 58.9 NH
43 Streak Malcolm Lofts Daring Class 23 60.0  
44 BOD 12 William Bland Bembridge One Design Class BOD 12 60.1  
45 Nancy Vincent Hayter & Andy Short 6mR Class US 60 61.2 NH
46 Beltana Hugh Crothers Nicholson 32 K 3031 63.3 NH
47 Dainty Peter Nicholson Solent Sunbeam Class V 1 66.0  
48 BOD 9 Mark Grzegorczyk Bembridge One Design Class BOD 9 66.4  
49 fforemark Peter Needham Flying Fifteen Class 2660 66.7  
50 Mystery Viv Williams Solent Sunbeam Class V 16 68.4  
51 Relaxation John Long XOD Class X 177 68.9  
52 Fals Cappa Alan Thorne Nicholson 32 2415 70.0  
53 ffickle Christopher Evans Flying Fifteen Class 3510 70.0  
54 Damsel Daniel Stephenson Daring Class 28 70.0  
55 Dynamite Douglas Harckham Daring Class 9 70.0 NH
56 Fay Richard Pearson Solent Sunbeam Class V 24 70.7  
57 Polly Agatha Kim Hartley Old Gaffer Class 2856 75.0 NH
58 Lennie Caroline Aisher Classic Yacht 8696 76.7 NH
59 Double Knot John Hackman Daring Class 27 77.5  
60 Princess Jalina David Palmer XOD Class X 188 82.1  
61 Jabberwocky Michael Weston Solent Sunbeam Class V 14 82.5 NH
62 Mayday David Da Cunha XOD Class X 161 83.4  
63 Falconet Alan Perry XOD Class X 55 84.8  
64 BOD 4 John Harbord Hamond Bembridge One Design Class BOD 4 85.4  
65 Thistle Tom Richardson 6mR Class GBR 72 85.7  
66 Winifred Brian Corbett Old Gaffer Class H 4 86.6  
67 Seamist John Claxon XOD Class X 83 87.4  
68 Stirling Jaik Tari SCOD SC 104 88.8  
69 Darter Anthony Glover Swallow Class S 88 90.0  
70 HeyDay Gillian Clark XOD Class X 173 90.1  
71 Twister of Mersea Allan Beswick Twister 263 Y 91.5  
72 Clair De Lune Jeremy Baker & Max Crowe XOD Class X 33 92.7  
73 Quailo III Jonathan Napier Classic Yacht GBR 684 93.3 NH
75 Little Lady Gayle Palmer Solent Sunbeam Class V 6 96.6  
74 Argosy Oliver Gilchrist Solent Sunbeam Class V 12 96.6 NH
76 Westwind Freddie Davies XOD Class X 4 99.3  
77 Carlotta Piers Rowlandson Old Gaffer Class 23 100.0 NH
78 BOD 2 Martin Bonham Bembridge One Design Class BOD 2 101.2  
79 Symphony Anthony Robinson Solent Sunbeam Class V 33 101.4  
80 Diamond Michael Fox Daring Class 5 102.5  
81 Whimbrel Michael Cover Swallow Class S 60 103.3  
82 BOD 7 Norman Marshall Bembridge One Design Class BOD 7 104.4  
83 Skiffle John Edmonds XOD Class X 143 104.6  
84 Melody John Tanner Solent Sunbeam Class V 36 106.1  
85 Firecracker Antony Fanshawe SCOD SC 69 106.8  
86 Defender Robert Laird Daring Class 29 107.5  
87 Maisy Susan Smith Solent Sunbeam Class V 64 108.4  
88 Xin Bai Andrew Cooper XOD Class X 99 108.6  
89 Bobkat II Andrew Webster 6mR Class US 54 110.2 NH
91 Blue Tit Andrew Dunlop Swallow Class S 80 113.3  
90 Bambella Peter Halliday Nicholson 32 2266 113.3  
92 Cockleshell Jonty Sherwill Classic Yacht 518 Y 115.1  
93 Viveza Peter Mulville Twister None 116.5  
94 Defiant Charles Perry Daring Class 10 117.5  
95 La Mouette Dorian Stoodley XOD Class X 144 121.9 NH
96 Helmi Andrew Hitt Classic Yacht 781 126.7  
97 Thora David Priscott & Ted Roose XOD Class X 101 127.2  
98 Derring Do Peter Scott Daring Class 24 130.0  
99 Scorcher Chris Kemp Twister 46 C 131.7 NH
100 Valdai Robert Owen 6mR Class GBR 40 134.7 NH
101 Lass Jeremy Lear XOD Class X 80 137.8  
102 Myrtle Cordelia Ellis XOD Class X 76 143.0 NH
103 Thousand Knights III Richard Pickance Contessa 26 CO 320 144.2 NH
104 Rachel Penelope Fulford XOD Class X 127 144.4  
105 Julia Stephen Whiteman XOD Class X 42 149.7 NH
106 Stardust Tim & Evelyn Street 6mR Class GBR 91 151.1 NH
107 Madcap Chris Torrens XOD Class X 5 152.3  
108 Dancer Kim Orchard Daring Class 14 160.0  
109 Sunshine Peter Nicholson XOD Class X 77 170.9  
110 Adelie Barry Easton-Corke SCOD 64 172.0  
111 Betty Rebecca Wickens Solent Sunbeam Class V 61 172.1  
112 Mersa James Markby XOD Class X 34 182.8 NH
113 Onyx Timothy Cath XOD Class X 189 182.8 NH
114 Clary Matthew Kelly Solent Sunbeam Class V 8 186.2 NH
115 Jinx Mark Dobson XOD Class X 89 190.7 NH
116 Jenny Phillip Ingham Solent Sunbeam Class V 27 195.6  
117 Tortoise Mike Condliffe XOD Class X 165 196.0  
118 Waverley Ben Few Brown XOD Class X 190 200.0  
119 Delight Mike Till XOD Class X 75 217.2  
120 Anitra Paul Kelsey XOD Class X 52 219.9 NH
121 Dreamer Brian Hardy Daring Class 36 225.0  
122 Satu Andy Hamlett XOD Class X 21 225.2 NH
123 Vanity Stephen Marsh XOD Class X 47 226.5  
124 Xanadu Jasper Bardon XOD Class X 151 227.8  
125 Perdix John Shaw XOD Class X 169 246.4 NH
126 Veronique Michael McNish XOD Class X 65 246.4 NH
127 Senex Richard Simpson XOD Class X 7 254.3  
128 Sirena Neil Payne XOD Class X 94 257.0  
129 Thalia Philip Chowienczyk XOD Class X 116 260.9  
130 It John Butt XOD Class X 10 270.2  
131 Waxwing Christopher Stannard XOD Class X 98 276.8  
132 Sandpiper John Doree XOD Class X 106 276.8  
133 Drover Ashley Hatton XOD Class X 154 280.8  
134 Dolphin Thomas Rogers XOD Class X 36 283.4 NH
135 Morena Brian Harding XOD Class X 120 332.5  
136 Mischief Diana Wilson XOD Class X 13 341.7  
137 Onward Frits Janssen XOD Class X 30 345.7 NH
138 Judy Bill Mallam XOD Class X 191 352.3  
139 Eve Nicholas China XOD Class X 122 357.6  
140 Frivol Reg White XOD Class X 31 390.7 NH

 

The above ranking has been calculated as per the sailing instructions - here are the relevant paragraphs:-

  • G11.7 The number of races to count for the Cowes Classics Week New Helm Trophy and the Overall Trophy, the 1792 Cup, is five. In the event that less than 5 races, after discard, are sailed by a class, the total score of each boat in that class will be factored to 5. The Seaview Mermaid and Squib Classes are not eligible to compete for the New Helm and Overall Trophy.
  • G11.8 To calculate the overall winners described in G11.5 and G11.7, the points scored by each boat shall be multiplied by 10 and then divided by the square root of the number of boats in the class entered in the Regatta, to recognise the added difficulty of winning in a large fleet. The winner will be the boat with the fewest points.

 

COWES CLASSICS WEEK SPONSORS
Classic Boat Magazine
Red Funnel Ferries
Winkworth Estate Agency
Kendalls Fine Art Gallery
Cowes Harbour Commission
Charles Stanley Direct
Red Funnel Ferries
Red Funnel Ferries
Red Funnel Ferries
Slider