Image is not available
Slider

Table showing overall calculated scores for entire week towards the overall trophy.

Ranking Boat Name Fleet/Class Sail No. Calculated Points
1 Sea Urchin Richard Hargreaves Cruiser Slow 1377 13
2 Cockleshell Jonty Sherwill Cruiser Fast 518 14
3 Fleury Jo & Cathy Burnie Solent Sunbeam V41 18
4 Swift Martin Jones Swallow S7 19
5 Pamina David Trower Loch Long OD 74 23
6 Danny Roger Wickens Solent Sunbeam V26 23
7 Mignon Bob Fisher Cruiser Fast 2143 24
8 Helen Christopher Courage 8mR 33 25
9 Cherete Brian Haugh Cruiser Slow 101 27
10 Madeleine Kim Slater XOD X58 28
11 Chough David Hopkins Old Gaffer 1704 29
12 Flying Fish Bobby Salmond Flying Fifteen 4027 30
13 Glass Half Full John Hassen Flying Fifteen 3845 34
14 Tantrum Jonathan Evans Loch Long OD 139 34
15 Cabrach Martin Pascoe Cruiser Slow None 37
16 8 James Row Bembridge OD 8 38
17 6 David Shaw Bembridge OD 6 38
18 1 Rob Mathieson Bembridge OD 1 42
19 Fingal Jonathan Chadd Loch Long OD 103 42
20 Blue Tit Andrew Dunlop Swallow S80 42
21 Fly of Beaulieu James Stock Cruiser Slow 192 43
22 fforemark Peter Needham Flying Fifteen 2660 45
23 Circe David Sprake Loch Long OD 82 45
24 Darter Anthony Glover Swallow S88 45
25 Bluemoon Paul Brooks Old Gaffer G45 46
26 Foxglove Alastair Ashford XOD X174 47
27 9 Mark Grzegorczyk Bembridge OD 9 49
28 Saskia Murdoch McKillop 8mR 26 50
29 Query Tim Hill Solent Sunbeam V25 50
30 Harmony Duncan O'Kelly Solent Sunbeam V11 53
31 Symphony Anthony Robinson Solent Sunbeam V33 55
32 Delight Stuart Haill XOD X75 57
33 Anaconda Peter Clark Flying Fifteen 1333 57
34 Little Lady Gayle Palmer Solent Sunbeam V6 57
35 Athena David Glasgow 8mR 36 60
36 7 Norman Marshall Bembridge OD 7 60
37 Anitra Paul Kelsey XOD X52 61
38 Clair De Lune Max Crowe XOD X33 61
39 Janessa William Amherst Cruiser Fast 1826 62
40 Streak Malcolm Lofts Daring 23 64
41 Erica David Myatt 8mR 38 65
42 Emily Malcolm Glaister Solent Sunbeam V30 67
43 Ka Nyenga Michael Robinson Swallow S90 68
44 Mystery Viv Williams Solent Sunbeam V16 69
45 Fals Cappa Alan Thorne Cruiser Fast 2415 69
46 Marbella Mark Taylor Cruiser Slow 28 70
47 Twister of Mersea Allan Beswick Cruiser Slow 263Y 70
48 Rachel Penny Fulford XOD X127 71
49 Spray Alan Stannah Solent Sunbeam V46 71
50 Dolphin David Gower Daring 15 72
51 Lass Jeremy Lear XOD X80 74
52 Destroyer Magnus Wheatley Daring 32 75
53 Damsel Daniel Stephenson Daring 28 75
54 ffickle Christopher Evans Flying Fifteen 3510 76
55 Iona James Powell Loch Long OD 121 76
56 Monsoon David Elliott Cruiser Fast 34 76
57 Annabel David McGregor XOD X111 78
58 Ibex Paul Woodman XOD X32 79
59 Harrier Charles Prescot Swallow S71 79
60 Responsive Anne-Marie Coyle Cruiser Fast 69 80
61 Temeraire Peter Seary Cruiser Fast 1993 80
62 Dancer Kim Orchard Daring 14 80
63 Defender Jeremy Preston Daring 29 81
64 12 Brian Orange Bembridge OD 12 83
65 Winifred Brian Corbett Old Gaffer H4 87
66 10 Charles Evans Bembridge OD 10 87
67 Gleam James Meaning XOD X156 88
68 Shri Ben McGrane XOD X22 88
69 Firefly Stewart Reed Solent Sunbeam V62 89
70 Viveza Peter Mulville Cruiser Slow None 90
71 Bambella Peter Halliday Cruiser Fast 2266 94
72 Charm of Rhu Martin Thomas Cruiser Fast 12 94
73 Blaithe Charles Camp Loch Long OD 15 94
74 Rebel Rupert West Loch Long OD 134 98
75 Leading Wind Hamish Calder XOD X108 99
76 Stirling Jaik Tari Cruiser Slow SC104 100
77 Alchemy Mark Harvey Solent Sunbeam V65 101
78 Audax Roger Marwood Daring 4 101
79 Kingfisher Graham Barnes Swallow S73 102
80 Bryony Peter Nicholson Solent Sunbeam V13 103
81 Seamist David Russell-Jones XOD X83 105
82 La Mouette Ken Williamson XOD X144 105
83 Lastfling Josephine Mayes Flying Fifteen 3674 106
84 Xin Bai Andrew Cooper XOD X99 109
85 Thora Ted Roose XOD X101 109
86 Miss Kitty Malcolm Hall Flying Fifteen 2864 110
87 Firecracker Stephen Brookson Cruiser Slow SC69 110
88 Lara William McNeill XOD X123 113
89 Whimbrel Michael Cover Swallow S60 113
90 Fay Richard Pearson Solent Sunbeam V24 115
91 Ariel Jim Adams XOD X37 122
92 Helmi Andrew Hitt Cruiser Fast 781 125
93 Melody John Tanner Solent Sunbeam V36 126
94 Red Coral Roy Froud XOD X57 129
95 Princess Jalina David Palmer XOD X188 130
96 Finesse Diana Christie Daring 6 134
97 Aurai Charles Hessey Cruiser Fast 1895 135
98 Merlin Roger Yeoman XOD X160 146
99 HeyDay Gillian Clark XOD X173 148
100 Betty Rebecca Wickens Solent Sunbeam V61 149
101 Maisy Susan Smith Solent Sunbeam V64 149
102 Madcap Chris Torrens XOD X5 150
103 Erida Bob Gatehouse Cruiser Fast 76 153
104 Verona Charmian Boyd Cruiser Fast S 153
105 Xenia Mike Till XOD X162 153
106 Astralita Michael Martell XOD X91 157
107 Quiet Lady Mark Mathews Cruiser Slow GBR101X 157
108 Corisande Tim Martin XOD X29 158
109 Relaxation John Long XOD X177 161
110 Adelie Barry Easton-Corke Cruiser Slow 64 167
111 Dynamite Douglas Harckham Daring 9 167
112 Lucrezia Nicola Wise XOD X140 168
113 It John Butt XOD X10 171
114 Diamond Michael Fox Daring 5 174
115 Falconet Alan Perry XOD X55 175
116 Zephyr Jonathan Clark XOD X73 175
117 Derring Do Peter Scott Daring 24 177
118 Darling Carron Snagge Daring 11 177
119 Dreamer Brian Hardy Daring 36 177
120 Paean Phillip McGowan Cruiser Slow 41 177
121 Mystery John Miller XOD X16 178
122 Lightwood Michael O'Donnell XOD X64 178
123 Xanadu Jasper Bardon XOD X151 188
124 Why Robert Eggleton Solent Sunbeam V28 190
125 Decanter David Kenneth Walters Daring 33 193
126 Jenny Phillip Ingham Solent Sunbeam V27 195
127 Kathleen Mos FitzGerald XOD X124 195
128 Sunshine Peter Nicholson XOD X77 199
129 Mintaka Ian Cowie Cruiser Slow YM W26 200
130 Jedanor Jane Young Cruiser Slow P1 200
131 Double Knot John Hackman Daring 27 205
132 Senex Richard Simpson XOD X7 211
133 Spray Malcolm Taylor XOD X138 225
134 Waverley Ben Few Brown XOD X190 225
135 Sirena Jack Kelly XOD X94 225
136 Decoy Richard Ottaway Daring 7 226
137 Vanity Stephen Marsh XOD X47 228
138 Molly Tina Webster Solent Sunbeam V66 229
139 Ding Dong Richard Westover Daring 16 247
140 Thalia Philip Chowienczyk XOD X116 249
141 Eve Nicholas China XOD X122 250
142 Mischief Diana Wilson XOD X13 253
143 Dolce Vita Peter Fryer XOD X142 262
144 Beaver Chris Blevins XOD X152 262
145 Sandpiper John Doree XOD X106 263
146 Judy Bill Mallam XOD X191 267
147 Dashing Andrew Pearson Daring 34 269
148 Defiant Charles Perry Daring 10 273
149 Westwind Freddie Davies XOD X4 276
150 Mayday David Da Cunha XOD X161 328

The above ranking has been calulated as per the sailing instructions - here are the relevant paragraphs:-

G11.7 The number of races to count for the Cowes Classics Week New Helm Trophy and the Overall Trophy, the 1792 Cup, is five. In the event that less than 5 races, after discard, are sailed by a class, the total score of each boat in that class will be factored to 5. The Seaview Mermaid and Squib Classes are not eligible to compete for the New Helm and Overall Trophy.

G11.8 To calculate the overall winners described in G11.5 and G11.7, the points scored by each boat shall be multiplied by 10 and then divided by the square root of the number of boats in the class entered in the Regatta, to recognise the added difficulty of winning in a large fleet. The winner will be the boat with the fewest points.

 

COWES CLASSICS WEEK SPONSORS

It is only with the generous support of our loyal sponsors that we are able to offer such a high standard of competition for corinthian sailors.

Classic Boat Magazine
Haines Boatyard
Harken
Red Funnel Ferries
Winkworth Estate Agency
Kendalls Fine Art Gallery
Cowes Harbour Commission
Henri Lloyd Clothing
Slider